Historie novobydžovského oddílu stolního tenisu

”

1931 : Začátky stolního tenisu v Novém Bydžově ! Na zdejším, tehdy ještě reálném gymnásiu, byl vůbec první stůl na stolní tenis a to od června 1931. Ping pong se pak ve městě velice rychle ujal – další stoly v místních hostincích. Vůbec první družstvo se krystalizovalo z řad novobydžovských studentů. Nejprve se mezi sebou utkávaly jednotlivé školní třídy a poté na podzim 1932 byl prvním venkovním soupeřem SSN ( Sdružení studentstva Novobydžovska ) odbor mužů SK Skřivany. První i druhý zápas vyhráli Novobydžováci – druhý vysoko v poměru 11:1.

Vůbec první měření s hradeckými hráči dopadlo taktéž pro Nový Bydžov úspěšně ! Doma SSN zvítězil nad YMCA Hradec Králové v poměru 8:4, v odvetě v Hradci Králové pak přidali novobydžovští hráči vítězství 5:4. Největšími úspěchy našeho studentského týmu bylo : 2. místo v únoru 1933 v turnaji O sošku vítěze v Hradci Králové, kde mezi šesti, převážně hradeckými týmy skončili naši druzí a hlavně pak 4. místo v březnu 1933 na turnaji dvoučlenných družstev v Pardubicích v konkurenci 20 celků !, včetně velkých měst i nakonec vítězné Prahy, se kterou novobydžovští hráči prohráli jen těsně 2:3 ! Porazili ale například Přelouč, Choceň „A“ i „B“, či Pardubice „B“. Na tomto turnaji nás reprezentovali hráči Vaníček a Fabián.

Dodejme ještě všechna jména našich prvních novobydžovských hráčů stolního tenisu : Vaníček, Fabián, Trutnovský, Švec, Kastl, Halberštát, Dunka, Kuchař a Kutifel.

1940 : V půli dubna se v sále novobydžovské sokolovny konalo 1. Mezinárodní ! mistrovství Protektorátu Čechy a Morava. Tak velká akce se v historii stolního tenisu v žádném menším městě nikdy nekonala ! Zúčastnilo se jej 80 hráčů, včetně našich mistrů světa a největších hvězd ! : Šlár, Váňa, Tereba, Štípek, Pivec, Kettnerová, Votrubcová, Bukovičová, Králová aj. V hlavní soutěži zvítězil Šlár před Váňou, v ženské kategorii zvítězila Votrubcová a ve čtyřhrách Votrubcová-Králová a Váňa-Votrubcová. O den dříve byl sehrán přebor Nového Bydžova – v něm dominoval Zd. Stádník. Pro četné obecenstvo, které po oba dny bojům na zelených stolech přihlíželo, byli hrdiny i dva Bydžováci, kterým se nečekaně dařilo v pánské čtyřhře a vybojovali 3. místo ! Boch Bořek a Zdeněk Stádník. Stupně vítězů na mistrovství země ! Na poli vzpomínek bydžovského sportu jim trvale patří místa v první řadě ! Tito dva hráči společně s dalšími našimi Katlem a Vackem patřili ve své době, tedy ve válečných letech, navíc ke špičce celé tehdejší severovýchodočeské župy. Tehdy se náš oddíl jmenoval AFK Nový Bydžov.

1941 : Mimořádně vyrovnaný a zároveň výkonný novobydžovský tým přehrával své soupeře rozdílem třídy, například v Jaroměři se zrodil výsledek 9:0 ! Na turnaji v Třebechovicích pak naši hráči opanovali prvá tři místa ve dvouhře.

V mistrovství severovýchodočeské župy hrané v Novém Bydžově v sále „U Beránka“ sice mistry mladoboleslavští, ale 2. místo Jos. Kastla, 2. místo Kastla s Bochem a 2. místo Kastla s naší Skurovcovou a 3. místo Hanky Pourové ! Soutěž o titul mistra Nového Bydžova : 1. Boch Bořek, 2. Stádník Zdeněk, 3. Vacek Ladislav, 4. Kastl Josef.

Turnaj v Hradci Králové : Na 1. místě AFK Nový Bydžov před Obchodní akademií a Sokolem Pražské předměstí a to za účasti 13 družstev !

1942 : Z Chlumce přichází Jos. Čeněk. Tehdy se do Chlumce jezdilo pravidelně pro výhry 9:0. AFK Nový Bydžov porazil vedoucí mužstva i z dalších žup – např. Sokol Malšovice, Poděbrady či Sokol Pardubičky a postoupil mezi 4 nejlepší týmy Čech !

Novobydžovský oddíl stolního tenisu

Horní řada : Němec, Passer, Kastl, Pětioká, Trkal, Vacek, Zítko.

Dolní řada : Brožková, Matějka, Pourová, Boch, Skurovcová.

Přelom 40. a 50. let : Světoví šampióni s nejmenším míčkem v Novém Bydžově. Nabitá sokolovna nadšeně tleskala exhibici mnohonásobných mistrů světa ve stolním tenisu Bohumila Váni a Ivana Andreadise, proti nimž nastoupili nejlepší bydžovští hráči Zítko Karel, JUDr. Stádník Zdeněk, Modřický Jan a Trkal Emil. Oba reprezentanti sehráli řadu líbivých setů, při nichž umožnili domácím hráčům držet krok. Spokojení diváci, po častých krásných výměnách, odměňovali hráče bouřlivým potleskem, takže propagační cíl akce byl bohatě splněn.

Stolní tenis měl v řádce následujících let v Novém Bydžově výbornou úroveň a návštěvy 50-120 diváků byly nejvyšší v celém kraji.
Okolo 50. let se v kraji hrálo systémem 4 muži a 2 ženy v družstvu. V Novém Bydžově se tehdy hrála špička Krajského přeboru 2. třídy, okresní soutěže družstev i jednotlivců se ale pravidelně nekonaly. Ve stejnou dobu pak smíšené družstvo TJ Jiskry Nový Bydžov postoupilo i do Krajského přeboru 1. třídy – Hradecké divize. Postup v sezóně 1954/1955 zajistili tito naši hráči : JUDr. Stádník, Zítko, Štefina, Celer, Paleček aj.

1955 – 1957 : Stolní tenis tak byl v našem městě divizním sportem ! V sezóně 1955/1956 Nový Bydžov obsadil v této soutěži vynikající 2. místo, nestačil jen na Dům armády Severostav Hradec Králové. Příští sezónu již ale hrálo družstvo bez žen. Navíc nejlepší hráči Stádník se Zítkem ukončili závodní činnost a nebylo již náhrady, proto v sezóně 1956/1957 následoval sestup a s ním i úplný rozpad oddílu !!! Nastalo šestileté období závodní nečinnosti dospělých !

Přelom 60. a 70. let : Slavné období novobydžovského stolního tenisu ! Pod vedením Josefa Palečka nastupovalo ženské družstvo s hráčkami jako Jaroslava Samková, Ivana Antošová aj. ve 2. národní lize !

A v letech 1962 – 1972 hrál za místní TJ Jiskru Josef Třasák, od roku 1967 též za Čechii HK. Tělesně postižený sportovec svoje město proslavil v červenci 1975, kdy vybojoval zlatou medaili ve dvouhře !!! + stříbro v deblu na II. světových hrách ve Francii. Podrobněji k tomuto úspěchu zde : http://soubory.novybydzov.cz/archiv-nz/1975-3.pdf na straně 13 – „Nový Bydžov má mistra světa“.

Od poloviny 70. let ovšem opět velký útlum stolního tenisu v Novém Bydžově. Závodní činnost ustala a nečinnost oddílu poté trvala bezmála 15 let !!!